Wyłączniki elektromagnetyczne
Wyłączniki elektromagnetyczne to urządzenia, które służą do bezpiecznego odłączania prądu w przypadku wystąpienia awarii lub konieczności wyłączenia obwodu elektrycznego. Istnieją dwa główne rodzaje: wyłączniki elektromagnetyczne jednofazowe i trójfazowe. Wyłączniki tego typu są małymi stycznikami, pozwalającymi na wyłączenie dowolnej maszyny w przypadku jej uszkodzenia lub niekontrolowanego zachowania podczas pracy, jak również w niektórych ich wersjach, włączenia. Zgodnie z wymogami tego typu wyłączniki pozwalające na odłączenie zasilania muszą być obecne we wszystkich urządzeniach przemysłowych, budowlanych oraz maszynach dedykowanych do wykorzystania w pracy leśnej. Wyłączniki elektromagnetyczne mogą być stosowana we wszystkich maszynach jednofazowych, a niektóre modele umożliwiając pracę również z urządzeniami trójfazowymi, w tym betoniarkach, wiertarkach, wkrętarkach oraz mieszalnikach. Ponadto dostępne w sprzedaży modele umożliwiają montaż w różnego rodzaju piłach stołowych, szlifierkach stołowych i wiertarkach stołowych.
Wyłączniki elektromagnetyczne stosowane są do załączania lub wyłączania układów sterowania oraz silników elektrycznych. Warianty grzybkowe muszą być stosowane w maszynach przemysłowych. Mają one umożliwić awaryjne, wyłączenie zasilania przez operatora danego sprzętu. Czynność ta musi być przeprowadzona bardzo szybko, więc umieszcza się je blisko operatora, a ich konstrukcja grzybkowa nie zmusza użytkownika do trafienia palcem w przycisk tylko, pozwala całą dłonią uderzyć w niego. W sprzedaży dostępne są wyłączniki elektromagnetyczne zaopatrzone w miejsce dla kluczyka. Taki wyłącznik można odblokować dopiero wtedy, gdy zostanie przekręcony kluczyk (np. gdy poinformujemy kierownika o awarii, on sprawdzi bezpieczeństwo dalszego korzystania z urządzenia i zezwoli na użytkowanie odblokowując dostęp swoim kluczem ). Istnieją również warianty z możliwością zamykania wyłącznika na kłódkę. Wyłączniki elektromagnetyczne bez problemu będą współpracować z czujnikami termicznymi wbudowanymi w silnik elektryczny lub podzespoły kontrolujące temperaturą korpusu, wyłączając silnik w przypadku przekroczenia dopuszczalnej temperatury, a także z większymi stycznikami pośrednimi.
W sprzedaży dostępne są również wyłączniki elektromagnetyczne START-STOP, przeznaczone do montażu w dowolnym sprzęcie jednofazowym. Charakteryzują się one stopniem ochrony IP40 lub IP55 oraz obciążalnością np. AC-1: 18 A/230 V AC lub AC-3: 15 A/230 V AC. Tego typu wyłączniki elektromagnetyczne montowane są zazwyczaj na zatrzask lub przykręcane są z użyciem dedykowanej ramki. Wyłączniki elektromagnetyczne posiadają wbudowaną cewkę, która służy do podtrzymania załączonego styku, wykorzystując przycisk monostabilny, czyli o działaniu chwilowym. Dzięki niej mamy pewność, że urządzenie nie załączy się samo po ponownym podłączeniu napięcia - jest to możliwe dopiero po naciśnięciu odpowiedniego przycisku w kolorze zielonym.
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone