Termistory są rezystorami o różnorakim zastosowaniu pozwalającym na kontrolowanie temperatury w obwodzie elektrycznym, których opór w dużo większym stopniu niż w przypadku standardowych oporników zależy od temperatury. Tego typu rezystory są zazwyczaj wykonane z tlenków, w tym tlenku niklu, tlenku manganu, tlenku miedzi, tlenku glinu, tlenku wanadu czy tlenku litu. To właśnie od proporcji użytych tlenków i ich rodzaju w dużej mierze zależą właściwości termistora. Termistory wykorzystywane są powszechnie w wielu urządzeniach, które otaczają nas na każdym kroku. Pozwalają na dokładne mierzenie zarówno temperatury powietrza, jak i cieczy o różnej gęstości. Termistory znajdziemy w samochodach, gdzie służą do pomiaru temperatury cieczy chłodzącej, oleju czy płynu hamulcowego, a także w termometrach domowych, w termostatach wykorzystywanych w naszym systemie grzewczym, w akumulatorach żelowych oraz kwasowych, w lodówkach, w piekarnikach oraz w mikrofalówkach.
Termistory w wersji czujników temperatury NTC bardzo chętnie wykorzystywane są w systemach grzewczych, klimatyzacyjnych oraz systemach solarnych. Przetworniki tego typu czasami są chronione są osłoną silikonową oraz hermetyczną obudową ze stali nierdzewnej, a zakres temperaturowy ich pracy może wynosić od -50 stopni Celsjusza do nawet 200 stopni Celsjusza. Co ważne, zalewane czujniki NTC charakteryzują się wodoszczelnością. W termistorach NTC wraz ze wzrostem temperatury cieczy lub powietrza spada jego rezystancja, czyli wielkość określająca relację między napięciem a natężeniem prądu elektrycznego w obwodach prądu stałego. Czujniki NTC występują z różnymi opornościami. Odpowiednią rezystancję należy dobrać do danego termoregulatora, chyba że posiada on możliwość kalibracji i współpracy z dowolnymi czujnikami. Najczęściej używaną wartością rezystancji jest 10 kOhm. Czujniki temperatury NTC są najczęściej spotykanymi termistorami w sprzęcie obsługującym systemy grzewcze czy solarne. Ponadto, spotkać je możemy w piekarnikach i wielu innych sprzętach gospodarstwa domowego, wykorzystywanych przez nas na co dzień.
Czujniki temperatury NTC wykorzystywane są nie tylko podczas instalacji paneli fotowoltaicznych, w systemach grzewczych czy klimatyzacyjnych. W latach 70-tych ubiegłego wieku czujniki NTC zaczęto używać podczas produkcji samochodów osobowych, dostawczych i motocykli. Obecnie tego typu termistory znajdziemy we wszystkich pojazdach poruszających się po naszych drogach. Mierzą temperaturę oleju silnikowego, temperaturę oleju skrzyni biegów, temperaturę cieczy chłodzącej czy płynu hamulcowego. Ponadto, czujniki temperatury NTC znajdziemy w wielu sprzętach wykorzystywanych na co dzień w naszych domach, chociażby w termostatach lodówek i zamrażarek, w kuchenkach mikrofalowych oraz w piekarnikach.
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone