Od wielu lat na rynku dostępne są klasyczne czujniki poziomu cieczy, działające na podstawie mocnego magnesu i kontaktronu reagującego na pole magnetyczne. Pod wpływem napierania dowolnej substancji, magnes przesuwa się po rurce, zbliża się do kontaktronu ( czyli styku reagującego na pole magnetyczne ), zwierając ten styk, podaje sygnał elektryczny do urządzenia sygnalizującego i w taki sposób informuje użytkownika o aktualnym stanie poziomu cieczy. Sondy bywają o różnych długościach, więc montując ich więcej, można określić kilka stanów poziomów cieczy. W wersji ze stali nierdzewnej są wykorzystywane przez różnego rodzaju firmy produkcyjne oraz usługowe, ponieważ pozwalają na łatwy pomiar i są odporne na działanie wysokiej temperatury. Sama metoda działania takich sond pływakowych jest skuteczna, lecz dosyć prymitywna i nie pozwala na odczyt szczegółowych danych o stanie cieczy. Co, jeśli potrzebujemy informacji co do procentowego stanu zapełnienia pojemnika? Z pomocą przyjdą nam elektroniczne czujniki poziomu, zaopatrzone w szereg niezwykle przydatnych funkcji dla użytkownika domowego oraz właściciela lub zarządcy firmy produkcyjnej. Tego typu czujniki poziomu cieczy będą również pomocne w przypadku wielu projektów z zakresu robotyki i automatyki.
Coraz częściej wypierające klasyczne sondy pływakowe, elektroniczne czujniki poziomu, umożliwiają odczyt poziomu danej substancji w zbiorniku. Działają na zasadzie przepływu niewielkiego prądu przez medium, między zanurzonymi elektrodami. W celu uniknięcia zjawiska elektrolizy stosuje się niskie wartości napięcia zmiennego. Taki pomiar jest skuteczny wszędzie tam gdzie medium nie jest izolatorem elektrycznym. Pomiar za pomocą elektrod, może posiadać przewagę nad pływakami jeśli mamy do czynienia z czystą cieczą. Zestaw pomiarowy składa się z przekaźników kontrolnych poziomu cieczy oraz z sond przewodnościowych czyli inaczej mówiąc konduktancyjnych, (konduktancja oznacza przewodność elektryczną) i pozwala na wielopoziomowe określanie stanu cieczy. Oprócz maksymalnego oraz minimalnego stanu, można również za pomocą dodatkowych sond określać dodatkowe poziomy substancji, np. maksymalne alarmowe, minimalne alarmowe, pół zbiornika itd. Warto również wspomnieć, że elektroniczne czujniki poziomu mogą zostać wykorzystane także do kontrolowania poziomu cieczy w przemyśle spożywczym. Pod pojęciem elektronicznych czujników poziomu rozumiemy nie tylko zestaw sond przewodnościowych. Istnieją również czujniki wibracyjne wykorzystujące zjawisko drgań i rezonansu, pojemnościowe, stosowane np. przy substancjach o gęstości past, ultradźwiękowe, optyczne, radarowe działające z wykorzystaniem impulsów mikrofalowych itp. W naszym asortymencie można również znaleźć przekaźnik do kontroli poziomu współpracujący z pływakowymi sondami kontaktronowymi. Pozwala on w łatwy i automatyczny sposób obsługiwać urządzenie wyjściowe którego pracę uzależniliśmy od ustalonych poziomów cieczy.
Czujniki poziomu wykorzystujące elektronikę mniej lub bardziej złożoną, doskonale sprawdzają się w zastosowaniach gdzie przydaje się wiele poziomów detekcji. Czujniki są podłączone do aparatury która może od razu posiadać wyjścia obciążeniowe lub przetwarzać sygnały z sond, kalibrować czułość i obliczać pewne wypadkowe i podawać wyniki dalej do sterowników zarządzających. Takie systemy mogą służyć np. do sygnalizacji poziomu napełnienia zbiorników zamkniętych, otwartych, komór przelewowych, grodzi, lub innych basenów. Mogą również zabezpieczać zbiorniki przed przepełnieniem, chronić pompy przed suchobiegiem. Niektóre modele jak np. sondy przewodnościowe są przystosowane do detekcji w gęstych cieczach, lepiących się, albo zawierających jakieś elementy stałe. Są one również przystosowane do pomiarów tłustych substancji. Czujniki pojemnościowe są wykorzystywane do pomiaru poziomu cieczy lub np. materiałów sypkich. Posiadają pewną odporność na oblepianie i nadają się do pomiaru stężonych chemicznych substancji. Tego rodzaju czujniki mogą pracować z bardzo gorącymi substancjami, lub z dużą ilością elementów stałych. Czujniki wibracyjne również mogą mierzyć podobne substancje co czujniki pojemnościowe, ale często posiadają możliwość dodatkowych pomiarów jak np. gęstości cieczy. Sondy radarowe charakteryzują się wysoką trwałością. Mają wysoką dokładność pomiarów i brak potrzeby kalibracji. Służą do pomiaru właściwie wszystkich substancji i są niezależne od ich parametrów.
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone