Czujniki regulacji poziomu wody są urządzeniami niezbędnymi do kontrolowania aktualnego stanu cieczy w dowolnym zbiorniku. Czujniki poziomu wody gorącej są urządzeniami używanymi do monitorowania ilości i temperatury wody w systemach grzewczych lub wody użytkowej. Dzięki nim można precyzyjnie kontrolować stan wody, co zapewnia bezpieczną i efektywną pracę instalacji oraz minimalizuje ryzyko przegrzania lub przelania wody.
Sonda poziomu cieczy wysokiej temperatury zdolna jest mierzyć poziom wody od 85 stopni Celsjusza. Pomiar poziomu do temperatury 200 stopni Celsjusza to wezwanie techniczne dla sondy.
W takim wypadku powinniśmy zapatrzyć się w stalowe, nierdzewne czujniki poziomu przeznaczone do wysokiej temperatury.
Te małe czujniki poziomu ciepłej wody okażą się przydatne w przemyśle serowarskim, chemicznym lub innym. Tam, gdzie występuje potrzeba kontroli wody gorącej, sonda poziomu cieczy musi spełniać szczególne warunki. Zamontowana w zbiorniku z gorącą wodą sonda narażona jest na zniszczenie. Przewody wyprowadzający styk zwierny lub styk rozwierny wykonane są najczęściej z silikonu odpornego na wysoką temperaturę.
Tego typu urządzenie nadaje się do mierzenia poziomu różnego rodzaju cieczy, wrzącej wody czy olejów.
Dzięki wykonaniu sondy poziomu cieczy ze stali nierdzewnej nadaje się również do kontaktu z artykułami spożywczymi.
Sondy poziomu cieczy o wysokiej temperaturze to małe urządzenia pływakowe, wykonane zazwyczaj z aluminium lub ze stali nierdzewnej, które pozwalają na łatwe i szybkie określenie stanu minimalnego oraz maksymalnego znajdującej się w dowolnym zbiorniku cieczy. Dzięki zastosowaniu uszczelniaczy i wykonaniu z trwałego materiału czujniki te mogą zostać wykorzystane do kontrolowania i regulowania poziomu cieczy o wysokiej temperaturze, na przykład rozgrzanych olejów czy syropów spożywczych. Sama budowa tego typu sond opiera się na magnesie, który wraz ze zmianą stanu dowolnej cieczy przesuwa się wzdłuż rurki pomocniczej i załącza pod wpływem pola magnetycznego, kontaktron znajdujący się wewnątrz rurki. Producenci tego typu czujników w zależności od typu, gwarantują prawidłowe działanie w przedziale temperaturowym od -50 stopni Celsjusza do nawet ponad 150 stopni Celsjusza.
Wybierając i montując czujnik poziomu cieczy wysokiej temperatury, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego napięcia dla sondy i nie przekraczania obciążalności prądowej. Urządzenia do kontrolowania stanu cieczy w zbiornikach wymagają od nas zastosowania odpowiednich przekaźników, oraz układów antyprzepięciowych, ponieważ są podatne na przepięcia, które w konsekwencji mogą uszkodzić styki w sondzie pływakowej. Większość dostępnych na rynku modeli, z uwagi na swoją konstrukcję, nie pozwala na zastosowania napięcia sieciowego 230V. Czujniki temperatury wody montuje się zazwyczaj na dnie zbiornika lub na jego pokrywie, bywa że w ściance bocznej zbiornika. Gdyby do sondy dochodziło napięcie niebezpieczne a np. pracownik ściąłby ciężką skrzynką przewody wychodzące z boku metalowego zbiornika, to tragedia byłaby dosłownie na wyciągnięcie gołej ręki. Można się przed tym zabezpieczyć na trzy sposoby. Pierwszy - oczywisty – uniemożliwić komukolwiek pracę i przebywanie w pobliżu niniejszych przewodów. Drugi – zastosować napięcie bezpieczne, czyli do 24V, a część wykonawczą zrealizować na przekaźniku ukrytym w bezpiecznej skrzynce. Trzeci – zastosować wyłącznik różnicowy. Z tych trzech sposobów dwa pierwsze wydają się najbezpieczniejszą opcją.
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone